İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Oldu

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin (SKB) 41. Olağan Meclis Toplantısı, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşti. Toplantıya 45 belediye başkanı ve 200 meclis üyesi katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Cemil Tugay, yapılan seçimde Birlik Başkanı olarak seçildi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, toplantıda ev sahibi olarak konuşarak, Dünya Sağlık Örgütü’nün başlattığı sağlıklı şehirler hareketinin Türkiye’deki temsilcisinin Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği olduğunu vurguladı. Bozbey, birlikte ulaşılan 139 üye belediye ile Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin ülkedeki en güçlü birliklerden biri haline geldiğini belirtti. Önceki dönemlerde birliğe katkı sağlayanlara teşekkür ederken, yeni Birlik Başkanı Cemil Tugay’a da başarılar diledi.

TUGAY: İKLİM KRİZİNE YÖNELİK ÇALIŞACAĞIZ

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve SKB Başkanı Cemil Tugay, yeni dönemin Türkiye’ye, birliğe hayırlı olmasını diledi. İklim krizinin tüm insanlığı tehdit ettiğini söyleyen Başkan Cemil Tugay, “Bireysel sağlığı, toplum sağlığını, yaşam koşullarımızı en fazla iklim krizi tehdit ediyor İklim krizine karşı yerel eylem planlarının olması gerekiyor. Bana verilen bu onurlu görevin gereği olarak önümüzdeki iki yıl boyunca en çok iklim krizi konusunda aksiyon almaya, eylem planları ortaya koymaya ve sizleri dayanışma içerisinde olmaya davet edeceğim. Gittikçe yaygınlaşan bazı sağlık problemleri üzerine çalışma grupları kuracağız. Beni bu göreve layık gören tüm üyelerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

YENİ YÖNETİM ŞEKİLLENDİ

Toplantıda ayrıca birliğin Birinci Başkan Vekilliğine İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, İkinci Başkan Vekilliğine Nilüfer Belediye Başkanı Şadi Özdemir seçildi. Encümen üyeleri ise Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Cengiz, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Beykoz Belediye Başkanı Alaattin Köseler, Osmangazi Belediye Başkanı Erkan Aydın, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Fırat Görgel, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz ve Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır oldu. Plan ve Bütçe Komisyonu üyeliklerine Fındıklı Belediye Başkanı Ercüment Şahit Çervatoğlu, Tire Belediye Başkanı Hayati Okuroğlu, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Akyurt Belediye Başkanı Hilal Ayık ve Mersin Yenişehir Belediyesi meclis üyesi Hülya Günel seçildi. Katip üyeliklerine Karşıyaka Belediyesi Meclis üyesi Nilüfer Bakoğlu ve Akçadağ Belediyesi Meclis üyesi Yasin Demir seçildi. Ayrıca İzmir’in Tire ve Torbalı belediyeleri de birliğe katıldı.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından başlatılan ve gelişen “Sağlıklı Şehirler” hareketinin Türkiye’de gelişebilmesi, benimsenmesi, uygulanabilmesi için 10 kurucu belediyenin girişimi ile (Bursa, Yalova, Van, Kadıköy, Afyonkarahisar, Tepebaşı, Çankaya, Ürgüp, Ordu, Kırıkkale) 2005 yılında kuruldu. Sağlıklı Şehirler Ağı günümüzde 5 bölgede 1400 şehrin/belediyenin içinde bulunduğu güçlü bir ağa dönüştü. Avrupa Bölgesinde yer alan 27 ülke ve 100 şehrin/belediyenin içinde bulunduğu ağı ülkemiz adına Sağlıklı Kentler Birliği temsil ediyor. Türkiye’de birliğe bağlı 139 üye belediye bulunuyor.

“Sağlıklı Şehirler” kavramını benimsetmek üzerine çalışmalarını sürdüren birlik, “Sürdürülebilir Kalkınma” ve “Sürdürülebilir Şehirler Oluşturmak” sloganıyla kent sağlığını ilgilendiren tüm kentsel ve çevresel konularda eğitimler, çalıştaylar, sempozyumlar, konferanslar, uluslararası kongreler, yarışmalar, ödül törenleri ve farkındalık çalışmaları düzenleyerek üye belediyeleri bir araya getiriyor. Birlik, kentlerin sağlık göstergelerini tanımlayarak üye belediyelerin şehir sağlık profili ve kentsel karbon ayak izi envanteri hazırlamalarına danışmanlık yapıyor. Üye belediyelerin kent içi ve kentler arası eşitsizlikleri azaltmaya yönelik çalışmalarına rehberlik ediyor. Her yıl Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması düzenleyerek üye belediyelerin projelerini değerlendirip ödüllendiriyor. Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri ile ilgili uluslararası örnekleri üye belediyeleri ile paylaşıyor. Kuruluşundan bu yana Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’nın üyesi olan birlik, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı içinde güçlü ve etkin bir şekilde temsil ediliyor. Birliğe üye belediyeler ile Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’na üye kentler arasında diyalog ve iş birliğini artırılması, uluslararası düzeyde temsil edilebilmelerinin sağlanması ve ortak ihtiyaçların çözümünde güç birliği oluşturulması hedefleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir