Türkiye bataryada üretim üssü olacak

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, yüksek kaliteli ve uluslararası sertifikasyonlara sahip batarya paketleri üretimi gerçekleştirecek Ampherr Batarya Teknolojileri Fabrikası’nı açtı. Fabrika, elektrikli otobüslerden iş makinalarına ve elektrikli yatlara kadar farklı ulaşım araçları için batarya üretme kabiliyetine sahip.

Türkiye’yi batarya ve enerji depolama teknolojileri gibi yenilikçi teknoloji alanlarında küresel ölçekteki mega yatırımların merkezi haline getirecek yeni bir teşvik programı hazırlığında olduklarını da söyleyen Kacır, “Ülkemizi, bölgesel batarya üretim üssü hâline getirmek istiyoruz” dedi. Bakan Kacır, İstanbul Tuzla’daki açılışta şunları söyledi:

“Elektrikli ve şarj edilebilir hibrit araçların ülkemizdeki pazar payını 2030’da yüzde 35’e, bu araçlarda yerlilik oranımızı ise yüzde 75’e çıkarmayı hedefliyoruz. Mobilite ve yenilikçi teknoloji alanlarında koymuş olduğumuz hedeflere ulaşmak için batarya ve enerji depolama teknolojilerini stratejik bir alan olarak değerlendiriyoruz.”

Dünyada yükselişte

Dünyada batarya üretim kapasitesi 2.6 terawatt saatken, 2030’da bu rakamın 3.5 misline yani 9 terawatt saate ulaşacağının öngörüldüğünü kaydeden Kacır şöyle konuştu:

“Bu tabloda, elektrikli araçlar ve mobilite sektöründeki öncü olma iddiamızı kuvvetlendirmek ve pazar payımızı artırarak ülkemizi, bölgesel batarya üretim üssü haline getirmek istiyoruz.

Batarya ve enerji depolama teknolojilerinin geliştirilmesini ve üretimini öncelikli olarak destekliyoruz. Bu kapsamda bugüne dek sabit yatırım tutarı 78 milyar lirayı bulan, 6 bine yakın kişiye ilave istihdam sağlayacak, biri açılışını yaptığımız fabrika olmak üzere 16 firmamızı teşvik sistemimizle destekliyoruz.”

Yeni teşvik programı yolda

Türkiye’nin batarya tedarik zincirindeki konumunu güçlendirmeye devam edeceklerini söyleyen Kacır şöyle devam etti:

“Ülkemizi bu alanda yenilikçi teknoloji geliştiren ve küresel ölçekteki mega yatırım merkezlerinden biri haline getireceğiz. Bunu yapmak adına, önümüzdeki dönemde yeni bir teşvik programını da hayata geçireceğimizin müjdesini paylaşmak istiyorum.

Ampherr Batarya Teknolojileri Fabrikası’yla, 2024 sonuna kadar 500 megawatt saatlik, 2025 ve 2026 yıllarında ise kademeli olarak 2 gigawatt saatlik ilave batarya üretim kapasitesine sahip olacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir